Drážďany a známé památky

Drážďany byly v roce 1945 celé rozbombardované, ale přesto se městu podařilo tady spoustu památek dát do dobrého stavu. Drážďany jsou dokonalou ukázkou barokní architektury.  Všechno je rekonstruováno podle dochovaných stavebních plánů a je pochopitelné, že některé budovy musí ještě na svou perfektní obnovu počkat.

Luteránský kostel Frauenkirche byl za války úplně zničen po náletu a rekonstrukce trvala 13 let. Pro veřejnost byl opět zpřístupněn v roce 2005. V uličce Augustusstrasse zahlédnete obrovskou fresku Knížecí průvod, která je složena z porcelánových kousků na zdi drážďanského zámku. Rezidenční zámek fungoval jako sídlo saských panovníků a v dnešních časech střeží  pokladnici Grünes Gewölbe. Vyhlídková Brühlová terasa byla určena k odpočinku drážďanské šlechty a přezdívá se jí Balkón Evropy.

V Drážďanech musíte nahlédnout do zámeckého komplexu Zwinger. Jedná se o celek několika muzeí a doslova nacpaných obrazáren. Turisté hlavně oceňují Galerii starých mistrů se sbírkami obrazů od světových malířů. Galerie starých mistrů (Gemäldegalerie Alte Meister) se rozkládá ve dvou patrech budovy a nechybí tady díla od Rembrandta, Rubense a Tiziana. Zwinger ukazuje nejcennější umělecké sbírky. Komplex tvoří několika budov a nádvoří. Vše je obklopeno vyhlídkami s terasami a střed vyplňují prýštící gejzíry čtyř kašen. Zwinger byl původně výstavním palácem saského kurfiřta Augusta Velikého, který se toužil srovnávat s francouzským králem Ludvíkem XIV. Ne zcela se mu všechny plány vyplnily, protože zemřel a až Gottfried Semper se v 19. století zasloužil o jakési dodělání stavby. Turisté se sem hrnou hlavně kvůli plátnu od Raffaela – Sixtínská Madonna. Jedná se o skutečně velké prostory a i velký nadšenec do umění bude dokonale nasycen. Kromě obrazů zde najdete expozice míšeňského porcelánu,  sbírku rytířských zbraní a brnění nebo Matematicko-fyzikální salón s cennými vědeckými nástroji. V tomto pavilonu si prohlédnete například počítací strojek Blaise Pascala, model pětiminutových hodin saské Státní opery v Drážďanech, astronomicko-geografické hodiny, planetární hodiny, hodiny s jezdeckou soškou Turka, zrcadlový dalekohled, půlkruhový úhloměr z období okolo roku 1680, mincíř, kompas, hustoměr s teploměrem a mnoho dalšího.

Vedle Zwingeru stojí operní scéna Semperova opera – Semperoper. Jedná se o nádhernou novorenesanční stavbu. Opera je známá svou akustikou a kvalitním repertoárem. Mimo jiných umělců ji proslavil německý skladatel Richard Wagner.