Zámek Pillnitz

Zhruba 15 km od centra města  Drážďan leží přímo na břehu Labe zámeček Pillnitz. Zrcadlí se v hladině řeky a už jen pro tento pohled stojí jeho návštěva za to. Můžete sem dojet autem, nebo také zvolit z Drážďan pohodlné autobusové spojení, linku číslo 83, která vede do stanice Pillnitz Platz.

Zámeček Pillnitz býval letním sídlem saského krále Augusta II. Silného a byl de facto postaven pro královu milenku, krásnou hraběnku Cosel. Za dobu své existence prošel několika přestavbami a za zmínku určitě stojí zvláště přestavba z let 1720 – 1730, kterou provedl architekt Daniel Pöppelman v barokním stylu. Horní palác byl postaven dle vzoru brán do císařského paláce v Pekingu, avšak přehlédnout nelze ani vzor krásných benátských a římských vil. Pöppelmanovým dílem je i malý kostelík Weinbergkirche, který se nachází v nedalekých vinicích. Zámeček je příkladem evropského stylu, který se nazývá chinoiserie a napodobuje, jak název napovídá, čínský styl. Ten byl především v 18. století velice populární a měl ztělesňovat kultivovaný a civilizovaný čínský svět. Nepřehlédnutelné francouzské klasicistní prvky pak dodal zámečku architekt Zacharias Longuelune.

Zdejší prostory, které zahrnují mimo jiné i muzeum, jsou svědky toho, jak se tu kdysi žilo. Za návštěvu stojí zejména zdejší rozlehlý reprezentativní prostorný sál, kaple, či velká a vyhlášená kuchyně, která prošla celkovou rekonstrukcí.

Klenutý sál má vysoce reprezentativní charakter a můžete zde obdivovat mimo jiné i šest nádherných volně stojících korintských sloupů, stejně jako bohatou kazetovou výzdobu a malby, jejichž autorem je Carl Christian Vogel von Vogelstein.

Zdejší kuchyně bývala vyhlášenou a dnešní návštěvník ji může vidět v té podobě, jak vypadala kdysi. Ačkoliv se postupem doby neubránila devastaci a zničení a ztrátě inventáře, za pomoci dochovaných písemných zdrojů byla velká část inventáře nahrazena přesnými replikami a předměty, které byly zakoupeny například v aukcích. Jak historické prameny uvádějí, na pracích v kuchyni se podílelo až 27 zaměstnanců.

Zámeček je vyhledávaný nejen pro svou malebnost, ale návštěvníky láká také jeho okolí, především rozsáhlý zámecký park se šesti různě koncipovanými zahradami s velkým množstvím vzácných dřevin, rozkládajícími se na ploše 28 hektarů a prezentující kolekce rostlin z celého světa. Mezi zdejší rostlinné poklady patří množství starých cenných stromů, stovky hrnkových rostlin a ve zdejším nádherném skleníku je k vidění i 12 m vysoká japonská kamélie, která byla dovezena v 18. století z Japonska. Kamélie kvete nejkrásněji v dubnu a pokud Pillnitz navštívíte v jarních měsících, můžete vidět její bohaté květy. Zahrada však skrývá i další překvapení. Je jím tři sta let starý člun, na němž se panstvo rádo plavilo po Labi. Skutečnost, že schody zámku končí přímo na břehu Labe, šlechta přímo vybízela k tomu, aby si často dopřávala oblíbených lodních výletů.

Po prohlídce zámku stojí za to vydat se do přilehlého městečka Pillnitz, jeho náměstíčko je plné pěkných kaváren, které lákají k odpočinku u šálku zdejší výtečné kávy.

Na zámek Pillnitz se můžete vydat od dubna do října, kdy je otevřeno od úterka do neděle od 10 do 17 hodin, od listopadu do března jej pak po předchozím ohlášení můžete navštívit o víkendech.