Zámek Weesenstein

Zámek Weesenstein býval nevelkým obranným hrádkem, který se po četných přestavbách proměnil na nádherný zámek na mohutné hradbě. Svůj středověký charakter si nese dodnes.

Více než 800 let trvalo veškeré stavění, bourání, nahrazování a přestavování, abychom mohli i dnes obdivovat impozantní stavbu, která si v sobě uchovala množství stavebních slohů od gotiky až po klasicizmus. Jste-li milovníky historických objektů, můžete zde být tak trochu zaskočeni a překvapeni. Stáje pro koně se totiž nachází v pátém patře, pod nimi jsou sklepní prostory, ještě níže pod nimi se nachází pánské pokoje. Slavností sál je naproti tomu na půdě. Jak je to možné? Vysvětlení je prosté. Stavba se rozrůstala totiž směrem odshora dolů. Díky tomu je její nejstarší objekt – věž, tvořící jeho jádro, pět pater nad klasicistní zimní zahradou, která byla přistavěna o několik staletí později.  Nebuďte proto zaskočeni, když směr vaší prohlídky povede sice nahoru, leč do sklepení hradu.

Objekt je důmyslně propojen se skálou. Ta slouží jako pevný základ, jejíž kámen byl opracován tak, aby vytvářel schody, ale i podlahy či stěny místností. Na návštěvníky zde čeká stálá expozice, která je provází cestou po saské minulosti, ovšem také v obráceném pořadí… K vidění je zde například historicky velice cenná sbírka tapet z 18. a 19. století, nechybí ani čínské papírové tapety s výjevy každodenního života. Po vstupu do panské obytné části návštěvníka uvítá reprezentativní přijímací sál, jehož zařízení připomíná nejvýznamnějšího majitele tohoto objektu, krále Jana. Malý sál pak byl zařízen v neorenesančním stylu, podle Gottfrieda Sempera, význačného architekta,  který vybudoval Saskou státní operu a která nese jméno právě po něm – Semperoper. Zámek Weesenstein má jednu zajímavost, která rozhodně stojí za zmínku. Na zdejším zámku totiž přeložil do němčiny sám Saský král známé dílo, Danteho Božskou komedii.

Součástí zámku Weesenstein je také Zámecký pivovar. Tady si nejen pochutnáte na lahodném moku, ale mistr pivovarský vás zasvětí do tajů svého umění. Rovněž tak sem již neodmyslitelně patří Královská zámecká restaurace, ve které si můžete nejen pochutnat, ale také se seznámit s nádobím a přístroji, které se při vaření v minulosti využívaly. A Zámecká kavárna čeká, až se rozhodnete dát si tu něco malého k občerstvení.

Zámek Weesenstein nabízí nejen audioguide v českém jazyce pro všechny milovníky historie, ale také speciální audioguide pro děti.  Otevřeno je celoročně, od listopadu do března denně od 10 – 17 hodin, od dubna od října od 9 do 18 hodin. Jediným dnem, kdy se brány návštěvníkům zavírají, je 24. prosinec – Štědrý den.

Pokud se rozhodnete Zámek Weesenstein navštívit, vydejte se po dálnici D8 směrem na Ústí nad Labem/Teplice, dále pak po A17 k dálničnímu výjezdu Pirna/Dohna/Radeberg a za výjezdem pak doprava po B172 směr Altenberg. Osobní automobil zde zaparkujete bez problémů, neboť k dispozici je návštěvníkům prostorné parkoviště.

Více informací o zámku Weesenstein