Barokní zahrady Grossedlitz

Nedaleko Drážďan, u Heidenau, se nachází zámek Grossedlitz se stejnojmennými barokními zahradami, patřícími bezesporu ke skvostům zahradní architektury Saska.

Komplex zahrad založil hrabě Christoph z Wackerbarth a následně je od něho odkoupil saský král August Silný, který měl s nimi velkolepé plány. Kolem roku 1719 inspirován zahradami ve Versailles je nechal přebudovat v podobném duchu: symetrické tvary rozlehlých zelených prostranství, množství vodotrysků, vše dokonale přísně uspořádané.

Ačkoliv původní plány na přestavbu byly ještě daleko velkolepější, zcela realizovat tento záměr se nepodařilo. I tak toho je k vidění více než dost. Dvě oranžerie, množství fontán a fontánek, sochařská díla, velkolepé obloukovité schodiště s pískovcovými sochami andělíčků hrajících na hudební nástroje, to vše můžete dodnes obdivovat. Původní pískovcové sochy jsou zachovalé a kontrast pískovce, zeleně a množství květin je úchvatný. Mezi pískovcovými postavami můžete najít mimo jiné třeba Apolla, Daphne, Erose či Psyché.

Terén je nenáročný a tak je procházka po zahradě vhodná téměř pro každého. Na každém kroku je na co se dívat, ať je to téměř šest desítek pískovcových soch a nádob, symetrické tvary záhonů, či více jak 150 pomerančovníků, které sem byly dovezeny z Toskánska. V zimním období jsou umístěny v teplém prostředí velké Oranžerie, která je srdcem zahrady, za teplých měsíců jsou ozdobou exteriéru. Množství laviček vybízí k odpočinku ať na příjemném slunném místě, tak v různých malebných zákoutích. V Oranžerii se pořádají různé kulturní akce, výstavy a koncerty.

Zahrady Grossedlitz jsou nejen jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů, ale jsou rovněž oblíbeným místem, kde se pořádají různé slavnosti v přírodě. Navíc je možné si je pronajmout také třeba k soukromým oslavám, například ke svatbám či oslavám významných životních jubileí.

Pokud dostanete chuť na osvěžující nápoj nebo vyhlášenou dobrou kávu, můžete navštívit ve zdejším areálu vynikající kavárnu. Zahrady lze pohodlným tempem projít zhruba za jednu hodinu, ale určitě tu strávíte času víc. Z oázy pohody se totiž hned tak neutíká.